Ako vybrať odsávačku materského mlieka?

Odsávačka materského mlieka je veľmi šikovnou pomocníčkou v materstve. Dokáže totiž pomôcť s rozbehnutím laktácie, uľaviť od prebytkov materského mlieka alebo si môžete s jej pomocou urobiť zásoby mlieka pre prípad, že nebudete môcť bábätko v určitý čas dojčiť a bude ho strážiť niekto iný.

Odsávačka materského mlieka je veľmi šikovnou pomocníčkou v materstve. Dokáže totiž pomôcť s rozbehnutím laktácie, uľaviť od prebytkov materského mlieka alebo si môžete s jej pomocou urobiť zásoby mlieka pre prípad, že nebudete môcť bábätko v určitý čas dojčiť a bude ho strážiť niekto iný.

Doba čítania 8 min.
Klára, redakcia Heureka.sk

Typy odsávačiek materského mlieka

Elektrická odsávačka

Elektrické odsávačky materského mlieka sa hodia pre mamičky, ktoré potrebujú odsávať mlieko pravidelne. Tieto odsávačky majú integrovaný motorček a väčšinou sa zapájajú do elektrickej siete, hoci existujú aj kombinované modely, ktoré sa dajú použiť aj na batérie. Existujú tiež odsávačky len na jedny prsia, alebo na obe prsia.

Ďalej sa elektronické odsávačky delia na jednofázové a dvojfázové.

  • Jednofázové odsávačky umožňujú regulovať silu vákua a sú vhodné pre mamičky s rozbehnutou laktáciou. Majú však horší výkon ako dvojfázové odsávačky a nie sú tak šetrné k bradavkám.

  • Dvojfázové odsávačky sú šetrné k bradavkám a verne napodobňujú sanie dieťaťa. Vďaka tomu stimulujú tvorbu mlieka a hodia sa na pravidelné odsávanie a na rozbehnutie laktácie. Prvá fáza je stimulačná a imituje rýchly rytmus sania, ktorý podporuje vylučovanie mlieka. V druhej fáze dochádza k hlbšiemu a intenzívnejšiemu saniu a k vlastnému odberu mlieka.

  • Jednoduché odsávanie

  • Jednoduchá manipulácia

  • Použitie bez námahy

  • Možnosť dokúpiť kompatibilné fľaše

  • Vyššia obstarávacia cena

  • Motorček môže byť hlučnejší

  • Vyššia hmotnosť

Manuálna odsávačka

Ručné odsávačky materského mlieka sa hodia na príležitostné odsávanie, pretože odsávanie sa vykonáva ručne. Časté ručné odsávanie môže byť obťažujúce a dokonca aj fyzicky náročnejšie. Manuálne odsávačky sa ovládajú buď jednou, alebo dvoma rukami. Existujú tak tri typy ručných odsávačiek.

  • Piestové odsávačky sú lacné, rýchlo odsávajú, ale nie sú veľmi šetrné k prsiam a preto sa nehodia v prvých dňoch po pôrode, kedy sú bradavky precitlivené.

  • Balónové odsávačky sa poháňajú stláčaním balónika a hodia sa na stimuláciu laktácie a pri problémoch s vpadnutými bradavkami.

  • Pákové odsávačky sú z ručných modelov najšetrnejšie.

  • Nižšia obstarávacia cena

  • Skvelé na príležitostné odsávanie

  • Nie sú príliš šetrné

  • Použitie môže byť fyzicky náročnejšie

Parametre

Rozmery a hmotnosť

Malé rozmery a nízku hmotnosť majú ručné odsávačky. Ich hmotnosť sa pohybuje od 200 do 400 g. Všeobecne väčšie a ťažšie sú kvôli motoru elektrické odsávačky.

Tlak a rýchlosť sania

Pri niektorých odsávačkách si môžete nastaviť intenzitu vákua, rýchlosť sania, a dokonca aj stimulačný program. Čím viac možností odsávačka ponúka, tým lepšie. Každá žena je inak citlivá a vyhovuje jej niečo iné. Čo vám bude vyhovovať, sa nedá vopred určiť a preto je lepšie, pokiaľ si môžete všetko vyskúšať a nastaviť podľa aktuálnych potrieb. Dobre vybavené modely môžu ponúknuť až 9 stupňov intenzity vákua.

Objem

Objem udáva počet mililitrov fľaštičky, ktorá je súčasťou odsávačky. Najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí 80 až 260 ml. Najčastejšie majú fľaštičky 125-150 ml.

Príslušenstvo

Odsávačky mlieka sú obvykle dodané vrátane príslušenstva, ktoré je u väčšiny prístrojov možné aj dokúpiť. V takom prípade je potrebné si vopred overiť kompatibilitu s vašou odsávačkou.

Prsné nadstavce

Aby odsávačka fungovala tak, ako má, je dôležité vybrať správnu veľkosť prsného nadstavca. Veľmi malý alebo naopak veľmi veľký nadstavec by mohol bradavku poraniť a preto sa pri výbere zamerajte na odsávačky, ktoré ponúkajú viac veľkostí prsných nadstavcov.

  • S 21 mm

  • M 24 mm

  • L 27 mm

  • XL 30 mm

  • XXL 36 mm Bradavky môžu mať rôznu veľkosť a preto si radšej premerajte obe. Počas dojčenia a odsávania sa môže veľkosť bradavky zmeniť, takže budete musieť prsný nadstavec časom vymeniť. Niektoré odsávačky ponúkajú v základnom balení nadstavcov viac, u iných si budete musieť nadstavec dokúpiť zvlášť.

Náhradné fľaštičky

Fľaštičky na mlieko sa vždy hodia. Oceníte ich obzvlášť v prípade, že budete chcieť mlieko na dlhšiu dobu uchovať v mrazničke. Pozor, fľaštičky musia byť kompatibilné s odsávačkou. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj jednorazové sterilné fľaštičky s rôznym objemom (80–260 ml).

Cumlíky na fľaštičky

Pokiaľ budete kupovať náhradné fľaštičky, budú sa vám hodiť aj náhradné cumlíky na fľaše čiže cumlíky. Tie tiež vyberajte tak, aby boli kompatibilné s fľaštičkou.

Časté otázky

Najrýchlejšie odsávajú obojstranné dvojfázové odsávačky. Vďaka tomu, že odsávate mlieko z oboch prsníkov naraz, ušetríte 50 % času. A navyše zvýšite produkciu mlieka. S manuálnou odsávačkou odsajete jeden prsník za 15 až 20 minút.

Pred odsávaním sa pohodlne usaďte, pripravte si všetko, čo budete potrebovať, aby ste v priebehu odsávania nemusela vstávať. V ideálnom prípade by ste sa mali pozerať na bábätko, na jeho fotografiu alebo aspoň naň myslieť, aby ste podporili tvorbu mlieka. Pomôže aj manuálna stimulácia. Ľahkou masážou prsníka podporíte laktáciu a uvoľňovanie mlieka. Na odsávačku pripevnite prsný nástavec o správnej veľkosti. Vsuňte bradavku do tunela prsného nadstavca. Mala by sa v ňom pohybovať voľne. Bez trenia. A pridržujte nadstavec zľahka na bradavke. Pri elektricky poháňanej odsávačke si nastavte pohodlný podtlak a začnite prvú stimulačnú fázu. Rýchle a plytké odsávanie, ktoré spúšťa vypudzovací reflex a zvyšuje prietok mlieka. Potom by sa malo vákuum (sanie) na niekoľko sekúnd uvoľniť, aby mohlo mlieko voľne začať prúdiť. Odsávačka potom prejde do 2. odsávacej fázy, počas ktorej dochádza k hlbšiemu odsávaniu mlieka. Niektoré elektrické odsávačky prepínajú medzi fázami automaticky, u iných sa o to musíte postarať sami. Kombinácia stimulačnej a odsávacej fázy napodobňuje sanie bábätka a zlepšuje tvorbu a prietok mlieka. Pokiaľ odsávate mlieko ručne, jednofázovou odsávačkou, snažte sa napodobniť stimulačnú a odsávaciu fázu. Ručné odsávanie by malo trvať 15–30 minút. Mlieko odsávajte rovnomerne z oboch prsníkov. Každé 3 hodiny. V prípade, že chcete podporiť laktáciu, môžete odsávať aj častejšie.

Materské mlieko v chladničke by nemalo byť dlhšie ako 24 hodín. Teploty by mali dosahovať 2 až 4 °C. K nádobe s mliekom si napíšte dátum aj čas. Budete tak mať prehľad, aké staré je skladované mlieko.

Pokiaľ si chcete urobiť zásoby mlieka na dlhšiu časovú dobu, zamrazte ho. V mrazničke mlieko vydrží 1–3 mesiace. K nádobe s mliekom si napíšte dátum aj čas. Budete tak mať prehľad, aké staré je skladované mlieko. Mlieko potom z mrazničky odoberajte od najstaršieho.

Mlieko rozmrazujte pomaly a šetrne. Môžete ho nechať rozmŕzať približne 24 hodín. V chladničke pri teplote 4 °C, 2–3 hodiny pri izbovej teplote alebo vo vlažnej vode s teplotou do 37 °C. Pred odobratím potrebného množstva obsah nádoby premiešajte pomalými kývavými pohybmi, aby sa rozpustil stuhnutý mliečny tuk. Pred kŕmením mlieko ohrejte na telesnú teplotu, buď v teplom vodnom kúpeli, alebo v špeciálnom ohrievači. Ohrievanie by nemalo trvať dlhšie ako 20 minút. Ohriate mlieko spotrebujte do 4 hodín.

Keď rozmrazené mlieko nevyužijete naraz, uložte ho do chladničky a spotrebujte do 24 hodín.

Nie. Rozmrazené mlieko už znova nezamrazujte a nikdy ho neohrievajte v mikrovlnnej rúre.